Всеукраїнський тиждень права 
в Головному  управлінні статистики в Івано-Франківській області у 2018 році

 

Європейський  суд з  прав людини - це мiжнародний судовий орган (мiжнародна  судова  установа)  регiонального  рiвня, який  знаходиться на  постiйнiй основi  в мiстi Страсбург  (Францiя),  в Палацi  прав людини, який було спроектовано у 1994 роцi британським архiтектором Рiчардом Роджерсом та введено в експлуатацiю в 1998 роцi.

ЄСПЛ було засновано в 1959 роцi на пiдставi Європецської конвенції з прав людини, котра передбачила його створення,  визначила  умови функцiонування  Суду та мiстить перелiк прав i гарантiй їx забезпечення, яких держави-учасницi  Конвенцiї зобов'язалися дотримуватися та забезпечувати на своїй територiї. Наразi 47 держав-членiв Ради Європи ратифiкували Конвенцiю, у тому числі Україна. Таким чином, ЄСПЛ стоїть на захистi близько 820 мiльйонiв Європейцiв.

23-28 лютого 1959 року вiдбулося перше засiдання Суду, а 18 вересня того ж року було ухвалено його Регламент. Перше рiшення ЄСПЛ було винесене 14 листопада  1960 року (справа «Lawless проти Ірландiї).

До  1998 року Суд дiяв на  непостiйнiй  основi i судовий механiзм захисту  прав людини, передбачений  ЄКПЛ, включав три органи: Європейську комiсiю з прав людини (первiсний розгляд скарг), Європейський суд з прав людини i Комiтет мiнiстрiв Ради Європи. З 1 листопада  1998 року (набрання чинностi Протоколу №11 до Конвенцiї) було докорiнно змiнено органiзацiю системи ЄСПЛ. З цієї дати Суд дiє як Єдиний судовий орган за Конвенцiєю на постiйнiй основi, а Комiсiю скасовано. З цієї ж дати фiзичнi особи можуть звертатись до Суду безпосередньо.

За  час  своєї дiяльностi  (1959-2014  рр.)   ЄСПЛ  винiс  близько  18 тис. рiшень, причому  10-тисячне  рiшення  було  винесене  ЄСПЛ  18 вересня 2008 року.

Суд  розглядає  iндивiдуальнi  (в  основному)  та  мiждержавнi  (рiдше) заяви  (справи) та виносить рiшення стосовно стверджуваних  порушень прав, гарантованих Конвенцiєю.

Рiшення Суду є обов'язковими  для виконання  країною-вiдповiдачем, щодо якої вони були винесенi. Чимало рiшень ЄСПЛ призвели до внесення суттєвих  змiн у нацiональне законодавство, судову чи адмiнiстративну практику в багатьох  сферах. Завдяки практицi ЄСПЛ Конвенцiя залишається потужним та динамiчним iнструментом, який здатен вiдповiдати новим викликам та змiцнювати верховенство права, а також демократiю в Європi.

Кiлькiсть суддiв, з яких складанься ЄСПЛ, вiдповiдає кiлькостi держав-членiв Ради Європи, що ратифiкували Конвенцiю. Наразi в ЄСПЛ 46 суддiв.

Суддi ЄСПЛ засiдають у своїй особистiй якостi i не є представниками жодної держави. В опрацюваннi заяв Суду суддям допомагає Секретарiат, який є адмiнiстративно-юридичним  структурним органом Суду.

Бюджет Суду в 2015 роцi - понад 69 млн. Євро, який фiнансується iз загального бюджету Ради Європи (внесок України до бюджету РЄ в 2015 роцi - 4 328 287 Євро).

У 2017 році Україна виплатила за рішеннями ЄСПЛ майже 1,5 млрд грн.

 

 

 

 

 Дата останньої модифікації: 04/12/2018